CEYLON INTERNATIONAL FILM FESTIVAL

AWARDS 2023

Ceylon International Film Festival Awards are presented annually by Ceylon International Film Festival jury to honor both artistic and technical excellence of professionals in the film industry.

Nominations / Winners

Best Short

Me and Myself by Passos Zamith (Portugal)

Ezhuthalar by Jegadeeshwaran J (India)

                          WINNER

PIETA by Ravindu Fernando (Sri Lanka)

Rename – Li Weilong (China)

Best Documentary

The Sound Of Tibetan Gust by Zhao Fengyi (China)

Irako by Hashem Karimi (Iran)

                         WINNER

Hidden Pockets by Patrick Rutnam (USA)

Interview With A Monk by Shekar Daryl & Chatura De Silva (USA)

Best Animation

The Long Rain by Cassandre Léonard (France)

The Source 1996 by Ivy Luxen (US)

Why Did The Giraffe’s Flower Fades by Kaveh Kanani (Iran)

Wawel Dragon by Cameron Carr (UK)

                          WINNER

Best Music

The Source 1996 – Ivy Luxen (US)

The Long Rain by Cassandre Léonard (France)

                          WINNER

Seeds – Nadeeka Guruge (Sri Lanka)

Happy Land by Nour Khair Alanam (Syrian Arab Republic)

Best Cinematography

The Sound Of Tibetan Gust by Zhao Fengyi (China)

                        WINNER

Irako by Hashem Karimo (Iran)

Me and Myself by Passos Zamith (Portugal)

Ezhuthalar by Jegadeeshwaran J (India)

Best Editing

Ezhuthalar  by Kumaraysh Pasupathy  (India)

The Genius of the Place by Paul Vu & Hayden Blaz  (Sri Lanka)

                         WINNER

The Sound of Tibetan Gust by Wang Linghui (China)

Irako by Omid Sharifi & Reza Sharifi (Iran, Islamic of Republic)

Best Sound Mixing

Irako by Fardin Zabihi (Iran, Islamic of Republic )

Ezhuthalar by Pragathish Pugazh (India)

Seed by Sashin Gimhan (Sri Lanka)

                          WINNER

Happy Land  by Nour Khair Alanam (Syrian Arab Republic)

Best Production Design

 Suneth Malinga Lokuhewa – Seeds (Sri Lanka)

                         WINNER

 Li Weilong – Rename (China)

Cameron Carr – Wawel Dragon (UK)

Dustin Clingan – Favorite Son (USA) 

Best Original Screenplay

 Nour Khair Alanam – Happy Land  (Syrian Arab Republic)

 Akira Iwamatsu -Happy Ending (Japan)

                         WINNER

 Li Weilong – Rename (China)

Best Supporting Actor

Samer Omaran – Happy Land (Syrian Arab Republic)

                       WINNER

Ryusei Matsuo – Happy Ending (Japan)

Darshan Darmaraj -Seeds (Sri Lanka)

Best Supporting Actress

Tiffany Bedwell – Good Guy with a Gun (USA)

                         WINNER

Yumi Kashihara – Happy Ending (Japan)

Barbara  Roberts – A Year to Life (USA)

Best Actor

Sarathy – Ezhuthalar (India)

                         WINNER

Trae Hicks – Seed (Sri Lanka)

Diogo Tomaz – Me & myself (Portugal)

Hideyuki Inoue – Happy Ending (Japan)

Best Actress

Niranjani Shammugaraja – Seed (Sri Lanka)

Rename – Li Weilong (China)

Yolanda Belvis – Latir Amargo (Spain)

Kana Shimizu – Happy Ending                                     (Japan)

                        WINNER

Best Director

Cameron Carr – Wawel Dragon (UK)

John Mossman – GOOD GUY WITH A GUN (USA)

Passos Zamith- Me & Myself (Portugal)

                          WINNER  

Afdhel Aziz- The Genius Of The Place (Sri Lanka)

Best Picture

GOOD GUY WITH A GUN by  John Mossman (US)

Seeds By Sanjaya Nirmal (Sri Lanka)

The Genius Of The Place by Afdhel Aziz (Sri Lanka)

Happy Ending – Akira Iwamatsu                              (Japan)

                    WINNER